Windows Vista Kurulum (Format)

Windows vista Microsoftun 2008 başlarında cıkardığı En gelişmiş ve en iyi arayüz özellikleri sağlııyan işletim sistemidir. Bu işletim sisteminde XP ye nazaran pek çok kullanıcı dostu yenilikler gelmiştir. Ör. Bitlocker sürücü şifreleme ve daha bircok eklenti Windows vista ile kullanıcılara sunulmuştur. Xp sistemden cok daha farklı kullanım şekli ve farklı görüntüsüyle yeni bir dünyayı andıran vista görkemliği kadarda sistem gereksinimleri yüzünden pek cok kullanıcının bu sistemi kullanamamasına neden olmuştur.

Gelişmiş Aero özelliği yüzünden pek cok kullanıcı vistayi gerektiği gibi pc sine yükleyip istediği performansı alamamaktadır.

 

Şimdi Windows Vista sürümlerini inceliyelim:

· Windows Vista Business

· Windows Vista Enterprise

· Windows Vista Home Premium

· Windows Vista Ultimate

· Windows Vista Home Basic

Sürümleri gördükten sonra kuruluma başlıyabiliriz.

CD yi sürücümüze takıp botu cd sürücüsüne yönlendirdikten sonra karşımıza gecici dosyaları yükleme ekranı gelmektedir.

Bu ekranda bizlerden kullanılacak dili ve klavye dilini secmemizi istiyor.

İnstall now diyip devam ediyoruz..

Bu ekranda serial girmemiz gerekiyor aldığımız orjinal vista sürümüne göre cd kutusunun üzerinde bir serial olması gerekiyor.

Bu ekranda az öncede anlattığımız vista sürümleri geliyor. Bizden hangi vista sürümü için serial aldığımızı soruyor. Almış olduğumuz vista sürümünü seciyoruz.

Sürümü sectikten sonra sözleşme ekranı geliyor. Kabul edip geciyoruz.

Bu pencere önemli bize yeni kurulummu yoksa sıfırdan formatmı atıcağımızı soruyor. Biz sıfırdan format atıcaz diyoruz.

Bu pencerede önemli cünkü burada hangi HDD sürücüsüne yükliceğimizi soruyor. Birden cok sürücü olabilir. Genel ve standart olarak C:/ sürücüsünü seciyoruz.

Ve ileri dediğimizde kurulum başlıyor. Burada yaklaşık olarak 30.dk. bekliyebiliyoruz. dosyalar yüklendikten sonra otomatik geciş yapıcaktır.

Otomatik gecişten sonra sistem Pc ye reset atıyor ve bu ekrana geliyoruz. Burada kullanıcı ismini belirtiyoruz. Ve parola girmek istersek buradanda girebiliriz girip girmememiz önemli değil sistem kurulduktan sonra kullanıcı yöneticisinden parola ekleyebiliyoruz.

Bu ekranda Pc ismini belirtiyoruz. Ve arka plan resmini seciyoruz.

Bu ekranda Firewall Güvenlik duvarının acık olup olmicağını seciyoruz.

Burada Saat dilimini seciyoruz..

Ve kurulumu tamamlıyoruz.

Masa üstümüz hazırlanıyor.

dediğimiz gibi eyer kullanıcı adı belirlediğimiz yerde parola girdiysek buradada o parolayı kullanmalıyız.

Logon işlemini gerçekleştirdikten sonra karşımıza “Welcome Center” gelmektedir. Vista kullanımı hakkında bilgi almak ve genel ayarları yapmak için bu sihirbaz bize yardımcı olmaktadır. Kullanmak istemiyorsanız kapatıp vista keyfine başlayabilirsiniz.

NOT: Vista’yı Minimum 1GB Rem ile calıştırmanızı öneririm cünkü vista bilgisayarı gereğinden fazla kasıp cok rem yemektedir. Ve minimum gene 20 GB boş HDD olması gerekmektedir.

Bir başka vista makalesinde görüşmek üzere… Mustafa HAMİT

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Windows Vista Unattended (Katılımsız) Kurulum

Windows Vista Unattended (Katılımsız) Kurulum Yeni nesil işletim sistemi Windows Vista gerek güvenlik, gerek kullanılabilirlik …

Vista üzerinden Hyper-V yönetimi

Hyper-V rolünü core işletim sistemine kurduysanız yada Hyper-V server kullanıyorsanız Sanal makinelerinizin ve Hyper-V’nin yönetimini …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir