Windows Vail Server

Microsoft’un Windows Home Server (WHS) ile ev kullanıcılarına sağladığı kolaylıklar ve yenilikler artık Windows Home Server Vail ile devam edecek.

Kısıtlı sayıda beta testerın kullanımına sunulan Windows Vail Server’ın tam ismi ise: Windows Home Server Vail CTP4. İsmin sonundaki CTP4 (Community Technology Preview Release 4) ise Cloud computing teknolojisini kullanan bir işletim sistemi ile tanıştığımız anlamına geliyor.

 

Vail ile basit dosya paylaşımı, yedekleme işlemleri Windows Home Server’da olduğu gibi işlerken antivirüs, online media paylaşımı gibi daha önce 3. parti araçlar ile sağlanan özellikler de artık bütünleşik olarak sunulacak.

WHS’de olduğu gibi Vail’e de hem onceden yuklenmiş OEM sistemler ile hem de tek başına satın alarak ulaşılabilecek. fiyatı hakkında ise henüz net bir bilgi yokken WHS ile yakın bir fiyata piyasaya sürüleceği düşünülüyor.

Server 2008 R2 tabanında çalışacak olan Vail sadece 64 bit sistemlerde görev yapabilecek. Arayüzü sahip olduğu çekirdek nedeniyle Windows 7′ye çok benzer olan Vail’in kurulumu için 120 GB harddisk ihtiyacı Home Server kullanım mantığı gereği çok sayılamayacak bir rakam. Network bağlantısında ise WHS’de olduğu gibi kablolu bağlantı zorunluluğunun devam edip etmediği ise denemelerden sonra netlik kazanacak. Web arayüzünün Windows Space’e olan benzerliği ile dikkat çeken Vail’in 2011 sonlarına doğru çıkması bekleniyor.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

uyari 1

Microsoft Windows Server 2008 ve 2003’te internet explorer açılışında çıkan uyarıyı kaldırma

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Windows Server 2008 ve 2003 te internet explorerda her hangi bir …

DHCP Bilgileri genel

Tanımı: DHCP(İngilizce Dynamic Host Configuration Protocol, yani Dinamik İstemci Ayarlama Protokolü), bir TCP/IP ağındaki makinelere …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir