Windows 10 Rezervasyon İndirilmeye Başladı !

windows-10

Merhaba Arkadaşlar 29 Temmuz’a saatler kalmışken Microsoft ekibi, Windows 10 için rezervasyon yaptıran bilgisayara Windows 10’u indirmeye başladı. Güncellemelerin yavaş yavaş geleceğini açıklayan Microsoft ekibi 29 Temmuz’da çok büyük yoğunluk olmaması açısından rezervasyon yaptıranlara yavaş yavaş Windows 10 dosyalarını indirmeye başladı.

Windows 10, 3 GB’dan daha büyük yer kaplayacağı için C diskinizde 6-10GB boş yer bırakmanızda fayda var. Windows 10’nun indiği klasörü C diskinizde bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken “Gizli klasörleri göster” seçeneğine basmanız yeterli.

Şuan için bu klasör herkeste çıkmış değil. Güncellemeler dalga dalga, internet hızınıza ve server yoğunluğuna bağlı olarak gerçekleşiyor.Rezervasyon yaptırmadıysanız şuan bu klasör sizde olmayabilir. Rezervasyon yaptırmış olsanız bile bu klasörün çıkması zaman alabilir, paniklemeye gerek yok.

 

win10trafikWindows 10’un yarattığı trafik interneti bozabilir

Bu hafta küresel internet altyapısı büyük oranda Microsoft’a hizmet veriyor. Windows 10 işletim sisteminin resmi olarak kullanıma sunulması ve dünya genelinde milyonlarca kişinin ~ 3 Gigabyte’lık dosya büyüklüğünü indiriyor olması müthiş bir trafiğe sebep oluyor. 
 
Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin güncellemeyi otomatik yapmak isteyenler için rezervasyon usülüyle kademeli olarak dağıtsa da aynı zamanda 10240 kodlu RTM versiyonu için ISO erişimi sunması da trafiği arttıran bir başka unsur.
 
Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre Microsoft, dün itibariyle yani 28 Temmuz’da 10 terabit/saniyelik trafik kullanımına erişmiş durumda. Windows 10’a geçiş sürecini sorunsuz tamamlamak isteyen şirket, farklı CDN yani İçerik Dağıtım Ağı (Akamai gibi) anlaşarak 40 Terabit/saniyelik bantgenişliğini de potansiyel kullanım için rezerve ettirmiş.
 
Karşılaştırma yapmak gerekirse, merakla beklenen iPhone modelleri için Apple’ın internet üzerinden yaptığı yayınlarda eriştiği en yüksek trafik 8 terabit/saniye olmuştu. Yani Microsoft, Apple’ın tam 5 katı daha fazla trafik yaratmış olacak ki bu değer internet tarihinin en büyük gün / haftalık trafik değeri olarak kayıtlara geçecek muhtemelen.
 
Böylesi bir trafik ister istemez QoS yani internet servislerinde kalite problemlerinin yaşanmasına da neden olabilir. Hatta pek çok internet servis sağlayıcısının çeşitli şehir ve bölgelerde en yüksek arabağlantı kapasitesine ulaştığı söyleniyor. 
 
Microsoft’un kendi sahibi olduğu CDN altyapısı Windows 10 için oluşan download talebinin bir kısmını üstlenecek ancak riske girmek istemeyen şirket diğer CDN şirketlerinden Akamai, Limelight, Level 3, EdgeCast ve daha küçük bazı diğer şirketler ile de işbirliği yapıyor. Evet yorum sırası sizde, Windows 10’u indirdiniz mi ve sizce geçmeye değer mi ?
 

originalWindows 10 otomatik güncelleme başlamazsa ne yapmalı?

Nihayet uzun süredir beklenen Microsoft’un Windows 10 masaüstü işletim sistemi bugün itibariyle uyumlu tüm cihazlar için güncelleme olarak ve yeni cihazlar üzerinde satılmak suretiyle piyasaya çıktı. Rezervasyon yaptırmış olan Windows 7 ve Windows 8/8.1 sahipleri bugünden itibaren otomatik olarak güncellemeleri almaya başlıyor. Ancak güncellemesi otomatik başlamayanlar için de bir yöntem mevcut. 
 
Halen rezervasyon yaptırmayanlar için ekranın sağ alt tarafındaki Windows ikonuna tıkladıktan sonra kayıt yaptırarak güncellemenin cihaza otomatik olarak indirilmesini ve kurulmasını sağlamak mümkün.
 
Windows Update uygulamasını çalıştırdıktan ve tüm güncellemeleri otomatik olarak aldığınıza emin olduktan sonra halen güncelleme olmadıysa bir kaç adımda problemi çözmek mümkün.
 
1- C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasörüne gidin ve klasördeki herşeyi silin. 
 
2- Komut penceresini Admin modunda açtıktan sonra wuauclt.exe /updatenow komutunu çalıştırın.
 
3- Birkaç dakika sonra Windows Update güncellemelerini kontrol edin. Windows 10 güncellemesinin indirilmeye başlamış olması gerekiyor. Sonrasında ise kurabilirsiniz. 

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Windows 10 Güvenlimod da açma Resimli ve Videolu Anlatım

Merhaba arkadaşlar bu makelemde sizlere windows 10 için güvenli modu aktif etmeyi resimli ve videolu …

egt

Windows 10 Technical Preview Deneme Sürümü Türkçe Kurulum Dosyası ve Kurulum Anlatımı

Windows 9 beklenirken 10 çıkması şaşırtıcı Denemek isteyen arkadaşlar için Microsoft’un sitesinden deneme sürümünü buradan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir