Microsoft Windows Server 2008 R2’de AD (Active Directory) ve DNS (Domain Name System) Kurulumu

Merhaba arkadaşlar yeni Server 2008 makalesi ile tekrar karşınızdayım. Bu makalemizde Microsoft Windows Server 2008 R2’de Active Directory ve DNS kurulumunu görücez. Active Directory – AD windows server sisteminde en gelişmiş merkezi yönetim biçimidir. Client bilgisayarlar ve bunun dişında diğer tüm sistemin hepsi bu yapıya dahil edilerek network kurulur. DNS ise Domain Name System dir. İsimden IP ve IP den isim çözümlemesi yapan sistemdir. Şimdi kurulumumuza başlıyalım.

Run’a DCPROMO Komutunu yazarak AD kurulumunu başlatıyoruz. Kuruluma başlamadan önce serverin bulunduğu makinemize statik IP vermemiz gerekli.

1

2

Next diyoruz.

3

Next diyoruz.

4

Bu kısımda 2 seçenek vardır. biz birincisi olan sıfırdan kurulumu anlatıcaz. 2. seçenek ise daha önce çalışmış olan bir yapıyı aktarmamızı veya ana yapıya yardımcı yapı kurmamaızı sağlar. Biz yeni oluştur diyip next diyoruz.

5

Domain ismini yazıyoruz. Ör: sistemakademisi.org Domain ismi oluşturma kısmında muhakkak . ile ayrılmış 2 kelime olmalı ör: sistemakademisi.entp gibi ve next dyoruz.

6

Domain oluşturulmaya başlandı.

7

Bu kısımda sistemde eyer server 2008 sürümünden eski sürümde çalışan sistemler varsa o sistemler seçilir. Ör exchange server eyer 2003 ile çalışıyorsa 2003 seçilmelidir. Ben sıfır sistem olduğundan 2008 i seçtim.

8

Kurulum devam ediyor. DNS konfigürasyonu yapılıyor. DNS serveri ayrı bir sunucuda kurmak daha mantıklıdır. çünkü aynı makinada olurlarsa sistemi kasabilri birinde oluşacak hata hem AD yi hem DNS yi etkiliyebilir.

9

DNS serveri seçiyorum. Ben ikisinide aynı yere kurucam.

10

Bu ekranda bize az önce anlattığım DNS’nin farklı makinada çalışması bilgisini vermektedir.

11

Yes diyoruz.

12

DNS nin databasesinin tutulacağı klasörleri göstermektedir. Bu klasörleri farklı bir diskte tutmamız sistem için faydalıdır.

13

Sunucuda oturum açma şifrsi olduğu gibi AD databasesininde bir şifresi bulunuyor.

14

Son olarak yaptığımız ayarların bilgisi geliyor. Next diyoruz.

15

Ve kurulumlar başladı.

16

Finish diyoruz.

17

Restart atıyoruz.

18

Genel ekran açıldığındada SISTEM yazısını görüyoruz.

19

Active Directory ekranımız geldi.

20

Birsonraki server 2008 makalemizde görüşmek üzere.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Microsoft Windows Server 2008 Sürümlerinin Özetleri

Windows Server 2008’in sürümlerini, özelliklerini, görevlerini ve ayrıntılarını karşılaştırmak için bu sayfaları kullanabilirsiniz. Microsoft Windows …

Windows Server 2008 Enterprise Kurulumu

Bu makalede Microsoft’un Windows Server 2008 Enterprise Edition x64-32 bit versiyonlarının adım adım kurulumu anlatacağım.Kuruluma …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir