Gözde bilişim eğitimleri

 

GIRIS-RESMI-300x225Teknolojinin iş dünyasındaki yeri önem kazandıkça bilişim profesyonellerinin değeri de artıyor.

Teknoloji son kullanıcıların hayatını kolaylaştırırken, öte tarafta şirketlerin iş yapış şekillerinin dinamik şekilde değişmesine, gelişmesine sebep oluyor. Teknoloji yatırımları şirketlere yeni olanaklar ve her seferinde daha düşük maliyetle iş yapma avantajı sunuyor. Tabii şirketlere değer katan teknolojileri tasarlayacak, uygulayacak ve tüm süreçleri yönetecek profesyonellere olan ihtiyaç da hızla artıyor.

Bir kariyer hedefi olarak “bilişim profesyoneli olmak”, şimdilerde sayısız gencin gündeminde. Bilgisayar başında büyüyen nesiller, anne-babalarımızın dönemindeki doktorluk, avukatlık gibi güzide mesleklerin yanına sistem yöneticisi ve yazılım geliştirici benzeri teknolojik başlıkları eklediler bile.

CV’nizi güçlendirin

Üniversite mezunlarının sayısının artması ve gençlerin işe girme aşamasında kendi aralarında yaşadıkları rekabet, bilişim eğitimlerinin önemini günden güne artırıyor. Şimdilerde çok zorlanmadan iş bulmak isteyen yeni mezunlar, CV’lerini çeşitli sertifikalarla süslemek durumunda. Bilişim eğitimleri sonucunda alınan uluslar arası geçerliliğe sahip sertifikalar, kariyerini bu alanda başlatmak veya sürdürmek isteyen kişiler için çok önemli. Bilgi teknolojileri alanındaki uzmanlaşmış iş gücü açığı, şirketlerdeki bilişim profesyonellerini daha değerli kılıyor. Dolayısıyla bilişimde kariyer yapmak, hem değerli niteliklere kısa zamanda ulaşmak hem de iş hayatına girişte zor aşamaları daha hızlı atlamak anlamına geliyor.

Doğru eğitimi seçin

Bilgi teknolojileri çatısı altında alınabilecek eğitimler çeşitlilik gösteriyor. Web ve grafik tasarımcılığından yazılım geliştiriciliğe, sistem ve ağ uzmanlığından bilgi yönetimi uzmanlığına kadar geniş bir yelpaze söz konusu. Uzmanlaşmak istediğiniz alanı seçmeden önce iyi araştırma yapmak, bu yol ayrımında verdiğiniz kararın kariyeriniz boyunca etkili olacağını unutmamak gerek.

Günümüzün popüler eğitim kurumları, kariyerini bilgi teknolojileri çerçevesinde çizmek isteyen kişiler için önemli birer yol gösterici konumunda. İşleri yalnızca eğitimi sağlamak değil, bireylere kariyerlerini nasıl şekillendirebilecekleri konusunda da bilgiler vermek. Bu kurumlardan birine başvurduğunuz zaman uzmanlaşmak isteyebileceğiniz branşlar hakkında size ayrıntılı bilgi verebilir, gerekirse bu alanlarda eğitim almış ve kariyerine başlamış kişilerle görüşmenizi sağlayarak yardımcı olabilirler.

Seçtiğiniz branşa uzunca bir süre odaklanmanız ve zamanınızın büyük kısmını bu branşta ilerlemek için harcamanız gerekecek. Bu sebeple seveceğiniz, üzerinde uğraşmaktan mutlu olacağınız bir branşı seçmeniz büyük önem taşıyor. Gerekirse alabileceğiniz eğitimleri tasarım, yazılım, donanım gibi temel başlıklara ayırıp her birine olan ilginizi tartarak düşünmeye başlamalı ve sonuca ulaştığınızda verdiğiniz kararın doğru olduğundan emin olmalısınız. Karar vermeden önce sektörde çalışan profesyonellerden bilgi almak sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Gireceğiniz yolun hayatınızın geri kalanını şekillendireceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Hangi eğitimleri alabilirsiniz?

Teknoloji çok hızlı şekilde geliştiğinden, bilgi teknolojileri alanındaki eğitim programlarının sayısı da hızla artıyor. Eğitim programları, teknolojide kendi alanlarında baskın şirketlerin adlarıyla anılıyor. Cisco ürünlerinin kullanıldığı sistemleri yönetmek, Microsoft’un sağladığı programlama çatısı altında yazılım ürünleri oluşturmak veya Oracle’ın sağladığı veritabanı çözümleri üzerinde uzmanlaşmak için alınan eğitimlerin adları doğal olarak bu şirketlerin adlarını içeriyor. Aldığınız eğitimin sonunda girdiğiniz sınavda başarılı olmanız halinde yine bu şirketlerin adını taşıyan sertifikalara sahip oluyorsunuz. Şimdi bilgi teknolojilerindeki bazı popüler sertifika programlarından bahsetmeye çalışacağız.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Bilgisayar Açılılışı Sırasında Otomatik Program Aç/Kapa Ayarlama

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Windows açılışı sırasında otomatik başlayacak programların yada servislerin ayarlanmasını açıklayacağız. Bu …

Windows 10 Arama Çubuğuna Yazamama Sorunu Çözümü

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere windows tuşuna basıp anında arama yapamama sorunun çözümünü anlatacağım. İlk …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir