Domain Password Policy Uygulaması ..

Domain Password Policy Uygulaması ..

Password Policy

Domain kurulumunu gerçekleştirdik den sonra ilk yapmamız gereken işlem Group Policy uygulamasında bir kaç değişiklik olmalıdır.

Bunun için AD Paneline girelim. ( Active Directory Users and Computer )Gelen panelde Domain ismimizin üstünde sağ tıklayıp Properties sekmesini tıklayalım,

 

açılan pencerede Group Policy “ 1 “ sekmesini tıklayalım, resimden de görüldüğü gibi Default Domain Policy objesini göreceksiniz, bu objenin üzerinde sağ tıklayıp EDİT  “ 2 “ diyoruz.

 

Karşımıza Group Policy Object Editor penceresi geliyor. Bu pencerede kullanıcıları boğazlarına kadar kısıtlaya bilirsiniz =)

İlk yapmamız gereken oluşturduğumuz kullanıcılara basit şifreleme vermeleri için policy ayarlarını ayarlayalım. Bunun için gitmeniz gereken yol aşağıdaki gibidir.

 

Yukarıda Siyah kutu içerisinde yer alan 2 seçenekte görüldüğü gibi GP uygulaması var [ Minimum Password Length  –  7 characters ] Burada 7 karakter şifreleme yapmanız zorlanıyor ve diğer alttaki uygulama ise Complex bir şifre vermeniz için zorlanan GP uygulamasınır. Bunları kaldırmak için Minimum Password Length  –  7 character seçeneklerin üstünde çift  tıklayıp 7 rakamını 1 olarak yada kaç karakter olmasını istiyorsanız o sayıya getirip OK diyielim.

Diğer seçenek üzerinde çift tıklayalım ve DISABLED diyelim ve Complex şifreleme uygulamasını devre dışı bırakalım. İşlemleriniz bittikten sonra pencereleri kapatalım ve bu yaptığımız uygulamaların hemen devreye girmesi için BAŞLAT > ÇALIŞTIR > CMD yazıyor ve MSDOS komutuna geçiyoruz. Burada yazmanız gereken komut ise  gpupdate / force

 

Bundan sonra oluşturduğumuz kullanıcılara istediğimiz şifreyi vere biliriz.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

NTBACKUP TÜRLERİ ( 5 farklı yedekleme mantığı )

—  NTBACKUP TÜRLERİ   — Server 2003 ve 2008 de olan NTBACKUP sisteminde 5 ayrı backup …

DNS Resource Records Kayıt Türleri

DNS Resource Records Kayıtları: Bu kayıtlar Serverimizdeki en önemli kayıtlardır gerekli ve önemli Serverların yerlerini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir