Windows 8’deki 4 büyük Şüphe

20111211140122Microsoft, Windows 8 için “Windows 95’den sonraki en önemli gelişme” sözlerini kullanmıştı. Windows 8’in dokunmatik arayüzü, ARM tabanlı işlemcilere vereceği destek, SkyDrive entregrasyonu, yeni uygulama mağazası ve yeni giriş ekranı, işletim sisteminde yer alan en önemli değişikliklerden.

Windows 8 hala geliştirme aşamasında olduğundan Microsoft’un işletim sisteminde bazı değişiklikler yapması veya yenilikler eklemesi mümkün. Ancak bugüne dek öğrendiklerimiz, birtakım endişeler ve soru işaretlerini doğruyor. İşte bunlardan dördü:

Microsoft elini PC’mize uzatıyor

Metro uygulamalarının indirilebileceği tek kaynak olacak Windows Store, Apple’ın iOS cihazlarında izlediği yolun bir benzerini izleyecek. Kurumlar, kendi Metro uygulamalarını dağıtabilecek olsa da ev kullanıcıları Metro uygulamalarını sadece Windows Store’dan edinebilecek.

Bu ise Microsoft’un daha önce alışmadığımız bir şekilde yükleyebileceğimiz uygulamaları kontrol edebileceği anlamına geliyor. Ancak masaüstü programlar, eskisi gibi üçüncü parti konumlardan yüklenebilecek.

Başlat düğmesi, tablet karmaşası

 

Başlat tuşuna bastınız ve…

Windows 8’in geliştirici önizleme sürümünde Başlat menüsü, yeni Metro arayüzlü başlangıç ekranı ile değiştirilmiş bulunuyor. Windows 8’in geleneksel masaüstünde Başlat simgesine ne zaman tıklarsanız, Metro arayüzüne dönüyorsunuz. Bu düğmenin işlevinin işlerimizi aksatıp aksatmayacağı şimdilik bir merak konusu.

Belki de Microsoft, Metro arayüzün tamamen kapatmaya yönelik bir işlevi Windows 8’in final sürümüne ekleymeyi planlıyordur…

Tablet karmaşası

Windows 8, her biçimdeki cihazda aynı işletim sistemi mi olacak? Yoksa Microsoft dokunmatik tabletler ve PC’lerin farklı arayüzlere sahip olması gereken farklı deneyimler olduğunu mu kabul edecek?

Windows 8’in Şubat ayının sonunda çıkacak herkese açık beta sürümü, birçok soruyu aydınlığa kavuşturabilir.

 

App Killer (Beta)

Windows 8’in beta sürümünde yer alacak bir özellik ile Microsoft, bilgisayarınızdaki herhangi bir Metro uygulamasını herhangi bir nedenle, dilediği zaman kaldırabilecek. Bu durumda herhangi bir yedeğiniz yoksa, uygulama ile oluşturduğunuz içeriği de kaybedeceksiniz. Windows 8’in beta sürümüne yönelik Windows Store kullanım şartlarında yer alan bu yetki, final sürümünde kalkacak mı bilmiyoruz.

Ancak bu durum, Microsoft’un PC’mizde daha çok denetim sağlayacağının diğer bir işareti. PC’mizde bizim için kritik bir öneme sahip olan uygulamanın birbirden bire yok olduğunu görmek ise, güvenlik nedenleriyle bile olsa, kabul edilebilir bir uygulama gibi görünmüyor.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Windows 8 işletim sisteminde Simple Volume disk oluşturma

Merhaba arkadaşlar bu makaleyi bana sıkça sorulduğu için yazıyorum. Birçok kişi yeni bir HDD taktığında …

652x286ximage428.png.pagespeed.ic.HwgQcgG 4t

Windows 8.1 Internet Information Services IIS Kurulumu

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Windows client 8.1 de ISS i göstericez. Internet Informatiıon Services (IIS) …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir