Windows 7 Özellikleri

Windows Görev Çubuğu
Elbette yeni Windows 7 görev çubuğu, pencereler arasında geçiş yapmak için kullanılan tanıdık alan olma özelliğini hala koruyor. Ancak artık görülmesi daha kolay, daha esnek ve daha güçlü.

Örneğin, Windows 7 işletim sisteminde sık kullanılan programları kolay erişim için görev çubuğunun herhangi bir yerine sabitleyebilirsiniz. Simge dizilişinden hoşlanmıyor musunuz? Şimdi simgeleri tıklatıp sürükleyerek istediğiniz gibi yeniden düzenleyebilirsiniz. Son olarak, pencereleri önizlemenin yeni yolları bulunuyor. Açık dosyalar veya programların bir küçük resim önizlemesini görmek için bir görev çubuğu simgesinin üzerine gelin. Ardından, pencereyi tam ekran önizlemek için, farenizi küçük resmin üzerinde hareket ettirin. Küçük resim önizlemelerden pencereleri kapatabilir, böylece büyük ölçüde zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Snap
Snap, açık pencereleri yalnızca ekranınızın köşelerine doğru sürükleyerek yeniden boyutlandırmanın hızlı (ve eğlenceli) bir yoludur.

Bir pencereyi nereye sürüklediğinize bağlı olarak, onu dikey olarak genişletebilir, tüm ekranı kaplamasını sağlayabilir veya başka bir pencereyle yan yana gösterebilirsiniz. Bildiğiniz gibi Snap pencereleri karşılaştırmayı, okumayı ve düzenlemeyi bir eğlence haline getirir

Burada Yürüt Özelliği
Windows 7 işletim sisteminde yeni bir özellik olan Burada Yürüt, müzik ve videoyu evinizdeki ağa bağlı diğer bilgisayarlarda, televizyonlarda veya müzik setlerinde yürütmenizi kolaylaştırır. Yalnızca keyfini çıkarmak istediğiniz parçaları sağ tıklatın veya Windows Media Player 12 çalma listenize ekleyin ve Burada Yürüt Özelliği’ni seçin; artık DJ sizsiniz.

Burada Yürüt Özelliği, Windows 7 çalıştıran diğer bilgisayarlarla ve “Windows 7 ile uyumlu” logosunu taşıyan aygıtlarla birlikte çalışır. Bir tane bulmak için, Windows 7 Uyumluluk Merkezi’ni ziyaret edin.

Uzak Medya Akışı
Ev bilgisayarınızdaki müzik, video ve resimlerin keyfini uzaktayken çıkarabilmeyi hiç istediniz mi? Artık yapabilirsiniz. Windows 7, Windows Media Player 12 kitaplığınıza Internet üzerinden kolay erişim sağlayan Uzak Medya Akışı’nı kullanıma sokuyor. Uzak Medya Akışı yalnızca Windows 7’nin Home Premium, Professional, Ultimate ve Enterprise sürümlerinde kullanılabilir.

Uzak Medya Akışı’nı kullanabilmek için, her iki bilgisayar da Windows 7 çalıştırmalıdır. Windows Media Player 12’deki yeni Akış menüsünü kullanarak bu özelliği açın ve daha sonra her iki bilgisayarı Windows Live e-posta adresi gibi bir çevrimiçi kimlikle ilişkilendirin.

Uzak Medya Akışı, Windows 7’de medya kitaplığınızın keyfini başka yerlerde çıkarma seçeneklerinden yalnızca biridir. Ev grubunuz varsa, evinizdeki kişisel bilgisayarlar arasında medya akışını sağlamanız kolaydır. Ayrıca Burada Yürüt özelliğini kullanarak müzik çalarınıza veya televizyonunuza medya akışı sağlayabilirsiniz (ek donanım gerekebilir).

Windows Dokunma
Fareyi bir kenara bırakın: Windows 7’yi dokunmatik ekranlı bir kişisel bilgisayarla birlikte kullandığınızda, yalnızca parmaklarınızı kullanarak çevrimiçi gazeteleri tarayabilir, fotoğraf albümlerinde gezinebilir ve dosya ve klasörleri karıştırabilirsiniz.

Windows’da sınırlı tek parmaklı dokunma özelliği yıllardır kullanılmaktadır. Ancak Windows 7, çok noktalı dokunma teknolojisini tamamen destekleyen ilk sürümdür. Bir şeyi yakınlaştırmanız mı gerekiyor? İki parmağınızı çok noktalı dokunmaya uyumlu bir kişisel bilgisayarın ekranına yerleştirin ve aralarını açın. Bir dosyayı sağ tıklatmak için, bir parmağınızla ona dokunun ve ikinci bir parmakla ekrana dokunun.

Windows 7 işletim sisteminin yalnızca Home Premium, Professional ve Ultimate sürümlerinde kullanılabilen Windows Dokunma’yı öğrenmek eğlenceli ve kullanmak kolaydır. Başlat menüsü ve görev çubuğu şimdi daha büyük, parmak ucuyla kolay kullanılabilen simgeler sunmaktadır. Sık kullandığınız tüm Windows 7 programları da dokunmatik olarak kullanıma hazırdır. Paint programında parmakla boyama bile yapabilirsiniz!

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Microsoft Windows 7 satışları 500 Milyonu geçti

2011, Windows ve Microsoft için büyük bir yıl oldu. 2011′e, 240 milyon Windows 7 lisans …

PSR (Problem Steps Recorder) Sorun Adımları Kaydedicisi

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde PSR (Sorun Algılama Kaydedicisi) Öğreneceğiz. PSR bilgisayarımızda bulunan sorunların adım adım …

1 Yorum

  1. Konu için teşekkürler tam detaylı sürümlerinide verebilirseniz çok iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir