Sal06252019

Last update12:39:47 PM

Back Buradasınız: Home Teknoloji Teknoloji Güncel Haberler Virüs korkusu artık Apple için'de geçerli (Flashback virüsü korkusu)

Virüs korkusu artık Apple için'de geçerli (Flashback virüsü korkusu)

Kullanıcı Oyu:  / 1
En KötüEn İyi 

macos-flashback-virusApple'nin yıllardır gururduyduğu virüs kapmaz teorisi yıkılmış gibi görünüyor. Flashback trojan olarak bilinen virüs binlerce mac kullanıcısına bulaştı. Güvenli oluşuyla dünyaya nam salan Apple’ın kendi işletim sistemi Mac OS X, Nisan ayında ortaya çıkan virüs gerçeğiyle sarsıldı. Dünya üzerinde 600.000’i aşkın Mac sistemli bilgisayara bulaşan Flashback virüsü, Apple’ın yayınladığı bir yamayla bertaraf edildi.Apple bugüne kadar muhtemel bir güvenlik açığı oluşması ihtimaline karşı ciddi bir hazırlık yapmasa da bunun hep Mac OS işletim sistemine doğrudan bir saldırı olacağını varsaymış, diğer ek sistem araçlarını göz ardı etmişti. Bunu bilen virüs yazılımcıları Apple'ın bu açığını çok iyi bir şekilde kullanarak Flashback isimli virüsü 600 bin kullanıcıya bulaştırdılar.

 

Apple ilk aşamada herhangi bir açıklama yapmamış ancak sessiz sedasız bir şekilde güvenlik yamasını geçtiğimiz günlerde yayınladı. İlk bakışta Java uygulamasına yönelik basit bir güncellemeymiş gibi görünse de Flashback virüsüne yönelik doğrudan bir güncelleme ve aynı zamanda bu yönde gelmesi muhtemel başka sorunlara da önlem şeklinde yapıldı.Güncelleme notunda "Bu Java güvenlik güncellemesi Flashback isimli zararlı yazılımın bilinen pek çok varyasyonunu sistemden siler" yazıyor.

Bu Makaleyi Sosyal Ağlarda Paylaş

SistemAkademisi.Org | Site Harıtası

Site ici Linkler

Sayfalar

Faydalı Linkler

  • M.Hamit.Com
  • M.FatihErkınay.Com
  • Sarıdikmen.Com
  • Atanur Yilmaz.Com

Yardım

 

RSS Bilgilerini takip edin

 

button rss2

SistemAkademisi.Org Ziyareti takip sistemi