Pzt06172019

Last update12:39:47 PM

Back Buradasınız: Home Teknoloji Teknoloji Güncel Haberler Tanrı Parçacığı Bulundu Mu?

Tanrı Parçacığı Bulundu Mu?

Kullanıcı Oyu:  / 1
En KötüEn İyi 

İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) , kütleyi maddeye dönüştürdüğü düşünülen ve Tanrı parçacığı olarak bilinen ‘Higgs bozonu’ adlı atom bileşeninin varlığına ilişkin önemli veriler bulundu. Bugüne kadar 10 milyon dolar harcanan deneyde kurşun iyonlarıyla yapılan çarpışma deneyinde, ‘Higgs bozonu’na oldukça yakın 60 adet parçacık keşfedildi.

Keşif, merkezdeki “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı”nda, protonların dünyanın oluşumunda ortaya çıkan sıcaklık derecesine kadar ısıtılması ve birbirlerine ışık hızında çarpıştırılmasıyla gerçekleştirildi.

 

Bilim insanları 60 “Tanrı parçacığı” adayını elde etmek için 180 trilyon protonu çarpıştırdı. Uzmanlar böyle bir parçacığın var olduğu bilgisinden emin olduklarını ama elde edilen aday parçacıkların daha da geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Deneyin sonuçları Fransa’nın Grenoble kentindeki konferansa sunuldu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, Cenevre yakınlarında, yerin 100 metre altında inşa edilmişti. İlk kez 2008’de ateşlenen çarpıştırıcı ile dünyanın başlangıcına sebep olan büyük patlamanın sırrı araştırılıyor.

Bu Makaleyi Sosyal Ağlarda Paylaş

SistemAkademisi.Org | Site Harıtası

Site ici Linkler

Sayfalar

Faydalı Linkler

  • M.Hamit.Com
  • M.FatihErkınay.Com
  • Sarıdikmen.Com
  • Atanur Yilmaz.Com

Yardım

 

RSS Bilgilerini takip edin

 

button rss2

SistemAkademisi.Org Ziyareti takip sistemi