SOA (Start Of Authority)

Start of Authority (SOA) kaydı DNS’in en önemli kayıtlarındandır. Bu kayıt sayesinde secondary dns replike zamanlarını öğrenir, ne kadar süre cachelerinde tutacağını belirler.

Şekilde de görüldüğü gibi;

 

 

 

SERIAL NUMBER: Veri tabanındaki dosyanın versiyonunu gösterir.Her değişen kayıt sonrası serial number 1 artar. Secondary DNS server Primary dan zone transfer yapmadan önce serial numberına bakar. Eğer kendi Serial number ı daha düşükse değişiklikleri Primary DNS Serverdan transfer eder.

REFRESH INTERVAL : Secondary DNS Server ın veri tabanının değişip değişmediğini ve zone transfer talebinde bulunmanın gerekip gerekmediğini öğrenmek amacıyla Primary DNS Server a yapacağı sorguların aralığını gösterir.

RETRY INTERVAL : Zone transferi sırasında aradaki bağlantı kopar ya da Secondary DNS Server Primary e ulaşamazsa ne kadar süre sonra tekrar deneyeceğini gösterir.

EXPIRES AFTER: Secondary DNS Server herhangi bir nedenden dolayı Primary DNS server a erişemezse kayıtlar güncel kalmayacaktır. Bu kayıt Secondary DNS üzerindeki güncel olmayan kayıtların ne kadar korunacağını gösterir.

TTL (TIME TO LIVE) : Diğer DNS Serverların bu server kayıtlarını ne kadar süre ile kendi cachelerinde tutacağını gösterir.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

NTBACKUP TÜRLERİ ( 5 farklı yedekleme mantığı )

—  NTBACKUP TÜRLERİ   — Server 2003 ve 2008 de olan NTBACKUP sisteminde 5 ayrı backup …

Domain Password Policy Uygulaması ..

Domain Password Policy Uygulaması .. Password Policy Domain kurulumunu gerçekleştirdik den sonra ilk yapmamız gereken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir