Sanallaştırma hakkında bilmeniz gereken 10 şey DAHA

Sanallaştırma, şu veya bu ölçüde hemen hemen tüm BT alanını etkilemiştir. İster test ortamları için geçici sanallaştırma yapın isterseniz tüm sistemler için bütünsel sanallaştırma yapın, her şeye uyan tek bir çözümden bahsetmek imkansız. Bir bütün olarak sanallaştırma hakkında bilmeniz gereken özet bilgileri sunan bu makaleyi daha önce bu konuda yayınladığımız makalenin devamı olarak dikkatinize sunuyoruz.

 

1: Sanallaştırma, sadece VMware’in sunduklarından ibaret değildir

Kuşkusuz, VMWare şu anda piyasanın lideri durumunda ancak onun masaüstü sanallaştırma alanının yanı sıra sunucu sanallaştırma alanında da şirketi var. En yeni aktör ise Citrix XenServer. XenServer Enterprise platformu, ESX 3.5 ve Virtual Center 2.5 tabanlı VMware Virtual Infrastructure 3 (VI3)’ün sundukları ile yarış halinde olan özellikleri ve yönetim olanaklarını hızlı bir şekilde kazanıyor. The Hyper-V sanallaştırma hipervizörü de özellikle Windows Server 2008 piyasaya sürüldükten sonra önemli bir aktör olmaya başladı. Hyper-V de VI3’e Microsoft perspektifinden benzer bir yaklaşım sağlayacak. Windows üzerindeki Hyper-V sanallaştırma platformu, sunucu sanallaştırma platformunu tamamlayıcı nitelikte bazı masaüstü sanallaştırma opsiyonları sunacak.

2: Depolama ve ağ oluşturma sizin için en sorunlu noktalar olacak

Herhangi bir ölçekteki bir sunucu sanallaştırma uygulamasını planlamak depolama ve ağ oluşturma alanlarında bir dizi planlamayı da gerektirecektir. Bir sunucu sanallaştırma stratejisinde, yerel depolamadan paylaşımlı merkezi depolamaya geçiş aynı zamanda yeterli boyutlandırma ve planlamayı gerektirir. Daha da ötesi yöneticiler sanal sunucuların konfigürasyonunu yeniden düşünmek gibi bir meydan okuma ile karşı karşıya kalacaklardır. Örnek vermek gerekirse, VMware ESX sanal sunucu ortamlarının kullanılmasında, sanal hard disk boyutu, sanal makine yaratıldığında bütün olarak tahsis edilir. Bu nedenle, eğer sanal hard disk sürücüsüne 50 GB’lik bir Windows sanal sunucusu atanır ve bunun sadece 15 GB’si sanal dosya sisteminde kullanılırsa, geriye kalan 35 GB’lik kısım, ESX için kullanılmaya müsait depolama alanında bu sistem tarafından talep edilecektir.

Daha büyük uygulamalar için, sanallaştırma yöneticisi depolamadan sorumlu değildir. Pek çok depolama yöneticisi temel gereksinimi belirleyecek ve daha sonra gereksinim duyulabilecek küçük bir miktarı (muhtemelen % 10 ile 15 arasında) ihtiyaç duyulduğu şekilde ilave edecektir. Bu, pek çok yönetici için zahmetli bir uğraş olmasına rağmen merkezi depolama sistemlerinde belleğin etkin bir kullanımını da beraberinde getirmektedir. IBM SAN Volume Controller ve EMC ControlCenter SAN Manager gibi Depolama alan ağı (SAN) sistemleri pahalı olmalarının yanı sıra depolama yöneticilerini bu kaynakları mümkün olan en etkin şekilde kullanmak gibi bir problemle baş başa bırakmaktadır.

Ağ oluşturma sanal ortamları başka bir sorunlar kümesi ortaya çıkarmaktadır. Sanallaştırılmış bir sunucu ortamını göz önünde bulundurduğumuzda yönetim stratejileri, ek bağlantı gereksinimlerini, yüksek elverişliliği ve sanal anahtarlamayı yansıtmak üzere uyarlanmaktadır.

3: Ücretsiz araçların değerini küçümsemeyin

VMware Server, Citrix XenServer Express ve Microsoft Virtual Server 2005 gibi ücretsiz sanallaştırma ürünleri, temel test ve performans kıyaslamaları için sanallaştırılmış ortamlar yaratmanız konusunda olağanüstü bir olanak sunmaktadır. Yaygın kullanılan diğer bir teknik, ücretsiz araçların merkezi olarak çalıştırılamayan uzak sistemler için kullanılmasıdır. Az sayıda sanal makineyi çalıştıran bir ücretsiz sanallaştırma ürününe sahip tek bir fiziksel sunucuya sahip olmanın sağlam bir sanallaştırma çözümünün elverişsiz olduğu durumlar için katı bir strateji olduğu söylenebilir.

Ücretsiz ürünler, çoğu zaman şirketlerde kullanılan program gruplarının tamamı ile birlikte çalışan yönetim araçlarını içermez ancak ücretsiz ürünler için ek yönetim seçenekleri sunan araçlar satın alınabilir. Örneğin ücretsiz sanallaştırma aygıtını yönetmek için VMware Server için Virtual Center’ı düşünebilirsiniz.

4: Yönetim araçları kilit önemdedir

Öyle görünüyor ki, temel sanallaştırma teknolojisi, neticede sanallaştırma hipervizör teknolojisinden çok donanım kaynaklarına bağımlı hale gelecek olan bir ticari mala dönüşüyor. O halde, sanallaştırma teknolojisi kararlarında yönetim araçlarının itici güç haline geleceğini öngörebiliriz. Depolama ve ağ oluşturma yönetimi, makine taşıma ve yüksek elverişlilik alanlarında en fazla opsiyonu sunan paket programlar ve etkili konfigürasyon opsiyonları hangi paket programların kullanılacağının kararlaştırılmasında belirleyici faktörler olacak.

5: İşletim sistemi ikinci plana düşebilir

Sanallaştırma platformları öngörülebilir bir gelecekte bir işletim sistemine bile sahip olmayabilir; işin doğrusu bu zaten var. VMware’in ESX 3i’si tam olarak yüklenmiş ESX 3’ün sağladığı işlevselliğin aynısını sunar ama bunu yaparken 32 MB’lik bir kaplama alanını kullanır. Bu yakında sunucu sistemleri içersinde de kullanılmak üzere tümleşik bir opsiyon haline gelecek. Bu, kurulan işletim sisteminin herhangi bir güvenlik açığı verme riskini azaltacak ve ana sistemin tüm konfigürasyonunu yönetim paket programına yönlendirecektir.

6: Sanal aygıtlar şok edecek!

Sanallaştırma daha yaygın hale geldikçe, sanal aygıtlar (VAs) yeni bir alanın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Sanal Aygıt (VA) modeli esas olarak amaca göre dizayn edilmiş bir sanal makinedir ve hemen başlangıçta önceden hazırlanmış bir dizi işlevi etkin kılar. Sanal aygıtlar DHCP rollerini temin etmeye, sanal ortamlara geri bildirimde bulunmaya, intranetler için Wiki sunucu işlevi görmeye ve diğer pek çok amacı gerçekleştirmeye yarar. Mevcut sanal aygıtlar Citrix XenServer ve diğer sanallaştırma platformlarını desteklediği için VMware’in Sanal Aygıt Pazarı yeni bazı kumpanyalar düzenleyecek.

Açık kaynak uygulamalarına ve ücretiz işletim sistemlerine sahip pek çok sanal makine ücretsiz olarak edinilebilmektedir. VA modeli, ek lisans veya donanım maliyetine katlanmadan altyapınıza spesifik işlevsellik kazandırmada büyük bir katkı sağlayabilir. Sanal aygıtların pek çoğu ücretsiz sanallaştırma ürünlerinde de çalışmaktadır; bu sayede eğer elverişliliği korumak istiyorsanız şirket sanallaştırma sisteminiz üzerinde pahalı donanım kaynaklarına bağımlı olmayacaksınız.

7: Sanallaştırma masaüstü için yararlı olabilir

Çok sayıda konfigüre edilmiş masaüstüne mi sahipsiniz? Eğer böyleyse, bir masaüstü sanallaştırma çözümünü gündeminize alabilirsiniz. Bu çözümler, donanım erişimine ve ağ bağlantısallığına izin vererek yöneticilerin yüklenen bilgilerin granüler kontrolüne yönelik olarak yeni bir düzeye sahip olmalarına olanak tanıyacaktır. Masaüstü sanallaştırma ayrıca temel görüntüye geri dönme işleminin şipşak olmasını sağlar. Artık bir sistemin yeniden görüntülenmesine veya yeniden kişiselleştirilmesine gerek kalmayacaktır.

Masaüstü sanallaştırma paketlerinden bazıları ayrıca belleği oldukça etkin bir şekilde yönetir. 1000 bilgisayara kadar bir sanal masaüstü sağlandığını ancak bu bilgisayarların tümüne yüklenmek üzere bir temel görüntünün barındırılması yerine sanallaştırma paketinin sadece bellekteki değişimleri yönettiğini düşünün. Pek çok durumda, bu basitçe profil ve güncel veri kullanımı olacaktır. Ve bu durumda da sanallaştırılmış 1000 bilgisayar için, barındırılan sistem sayısı düşünüldüğünde arka uç gereksinimi oldukça küçük olacaktır.

8: Uygulama sanallaştırmadan faydalanın

Eğer daha önce Citrix MetaFrame ve Presentation Server gibi uygulamalar kullandıysanız uygulama sanallaştırma size yeni gelmeyecektir. Ancak, artık basit sunu modu dışındaki uygulamaları sanallaştıran ek teknolojiler mevcut durumdadır. Uygulama sanallaştırma ile diğer sanallaştırma stratejileri arasındaki en önemli fark, işleme bakış açısından kapsüllenen uygulamanın istemci üzerinde tam olarak yapılmış olmasıdır. Sanallaştırılmış uygulama için işlemci kaynakları sağlayan herhangi bir arka plan sunucusu mevcut değildir. Bununla birlikte, politikalar istemciler üzerinde hangi uygulamaların hayata geçirilmesini tanımlar; istemciye uygulama için paket program sağlanır ve ortam lokal olarak sanallaştırılır. Bu yöntemde uygulamayı teslim etmek için donanım kaynaklarının merkezi bir şekilde bir araya getirilmesi söz konusu değildir.

9: Sanal makine yayılımına çok dikkat edin

Sanallaştırmanın artan popülaritesi yeni bir olguyu ortaya çıkardı — sanal makine yayılımı. Bir bakıma bu süreç kurumların sanal ortamlara “göç etmesine” yardımcı olan olağanüstü araçlarla hızlandırılmış görünmektedir. Fizikselden-sanala (P2V) dönüştürme araçları, yöneticilerin sunucuları sanal ortama kolayca taşımalarını sağlamaktadır ve bu durum, hangi sistemlerin taşınması hangi sistemlerin bırakılması gerektiği konusunda karar alma sürecinin yok sayılmasını cazip hale getirebilir. Bu durumun diğer yarısı ise fiziksel sistemleri sanal ortama taşımadan önce bu sistemlerin kendi işletim sistemleri içerisinde ne gibi geliştirmelere ihtiyaç duyduklarını dikkatli bir şekilde gözden geçirmek gibi bir güçlükle karşılaşmamız halinde, görevlerin yapmakla bitmeyecek kadar fazla olabilmesidir.

10: Pek çok şey yeniden düşünmeyi gerektirecektir

Yapmış olduğunuz sanallaştırma uygulamasının kapsamına bağlı olarak altyapınızın bası unsurlarının yeniden denetlenmesi gerekebilir. Yedekleme ve geri yükleme, bellek yönetimi, ağ bağlantısallığı ve sunucu oluşturma süreci gibi konular, sanal dünyaya geçiş yapmadan önce yeniden üzerinde durulması gereken noktalar olacaktır. Tüm bu can sıkıcı konuları göz önüne aldığımızda, pek çok durumda donanımı etkin bir şekilde kullanmak için, yıkım onarımı ile ilgili şartlara uymanız, sunucu donanımına kaydetmeniz ve merkezi yönetim seviyesini arttırmanız olumlu bir yönde hareket etmenizi sağlayacaktır.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Bilgisayar Açılılışı Sırasında Otomatik Program Aç/Kapa Ayarlama

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Windows açılışı sırasında otomatik başlayacak programların yada servislerin ayarlanmasını açıklayacağız. Bu …

dilekce

Drone İHA İçin İthal Uygunluk Belgesi Alma ve Kapsam Dışı Belgesi Nasıl Alınır? Resimli Açıklama

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere İthal ettiğimiz drone için SHGM (Sivil Havacılık) tan nasıl ithal …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir