openSUSE 12.1 hazır

 

opensuse-300x225Global bir özgür yazılım topluluğu olan openSUSE Projesi, openSUSE 12.1′in kararlı son sürümünü duyurdu. Kararlı, çok fonksiyonlu, kolay kullanıma sahip olan işletim sistemi, kullanıcılara ve geliştiricilere açık kaynak kodlu yazılımların gücünü, fiziksel, sanal ve bulut ortamlarında kullanabilmelerine yardımcı olur.

openSUSE topluluğu yöneticisi, Jos Poortvliet, “openSUSE Topluluğunun endüstrinin en iyi Linux dağıtımlarından birini oluşturmak için sekiz ay süren global çapta bir çaba gösterildiğini ifade etti”. “openSUSE dağıtımı ve içinde barındırdığı binlerce özgür yazılım uygulamaları, birlikte eğlenceli zaman geçirerek çalışan bireysel geliştiriciler, yazarlar, çevirmenler, kullanılabilirlik uzmanları, sanatçılar, lokal elçiler, paketleyiciler ve test ekiplerinin katkıları sonucu oluşmuştur.”

openSUSE Projesi’nin bir bütün olarak istikrarlı, çok amaçlı ve kolay kullanıma sahip bir işletim sistemi dağıtımı oluşturmak için topluluğa vermiş olduğu genel taahütü gözden geçirerek yeni sürümde topluluğun ihtiyaç duyduğu yeni teknolojik özellikleri ekleyerek topluluğun beğenisine sundu. Bu yeni özellikler:

Bulut Bilişim İçin Yenilikler

Entegrasyon ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan yeni openSUSE 12.1, en yeni ve kararlı Linux Çekirdeği olan 3.1 sürümü ile beraber sunularak openSUSE 12.1′in genel ve özel bulutlar da dahil olmak üzere farklı IT ortamlarınında esnek ve çok yönlü olarak çalışabilmesine destek vermektedir. Kullanıcılar SUSE Studio’nun gücünü kullanarak openSUSE 12.1′in eşsiz sürümlerini farklı paket ve tasarım seçenekleri ile oluşturup sanal, bulut veya Amazon EC2 gibi platformlar üzerine doğrudan aktarım yaparak hazırlamış oldukları uygulamalarını yönetebilmektedirler.

openSUSE, kendine ait benzersiz Mirall masaüstü entegrasyonu ile ownCloud’u destekleyen ilk Linux dağıtımıdır. Bunlara ek olarak, openSUSE Sanallaştırma ve Bulut Yazılım Ambarı openSUSE için Okaliptus, OpenNebula ve OpenStack’ın en son sürümlerini sunmaktadır. En son sürüm özgür yazılım teknolojisi üzerine kurulmuş sanallaştırma platformları olan Xen 4.1, KVM ve Virtualbox yazılımları openSUSE’nin içinde barındırdırdığı virt-manager ve open-vm-tools ile kolaylıkla yönetilebilmektedir.

Dağıtım Yenilikleri

openSUSE 12.1 Snapper isimli çok özel ve yeni bir araç barındırmaktadır. Kullanıcılar bu araç sayesinde en yeni nesil dosya sistemi olan btrfs’in sunduğu dosyaların eski sürümlerini görüntüleme ve gerekirse ilgili dosyaları eski durumlarına geri döndürme işlemini kolaylıkla yapabilmektedirler. Snapper Programının zypper paket yöneticisi ile entegre edilmesi ile beraber kullanıcıların yaptıkları sistem ve paket güncellemelerini tek bir komut ile eski haline getirebilmelerini sağlar.

OpenSUSE, aynı zamanda, Google’ın yeni açık kaynaklı, özgür yazılım dili olan, Go Programlama Dili’ni destekleyen ilk dağıtım olma başarısını da göstermiştir. Go Proglama Dili hızı, kolay kullanımı ve karmaşık ağ yapılı sistemlerde sağladığı garbage collection ve run-time reflection destekleri ile kullanıcılar tarafından ciddi şekilde tercih edilmeye başlayan bir programlama dilidir.

OpenSUSE 12.1 aynı zamanda, tüm yazılımların en yeni üst seri kararlı sürümlerini içeren Tumbleweed Projesi’nin sağladığı paketleri kullanmanızada izin verir. Tumbleweed projesi, bir SUSE Linux Çekirdek Mühendisi olan Greg Kroah-Hartman tarafından tasarlanmıştır ve sistem güncellemelerinin hızlı ve seri bir şekilde yapılması sebebi ile sistemizde ciddi problemlerin oluşma riskini azaltmaktadır.

Masaüstü Yenilikleri

Gnome Shell 3.2 ile openSUSE arayüzü, takvim bildirimleri, sohbet ve merkezi çevrimiçi hesaplarınızdaki yapılandırma gibi araçların güçlü entegrasyonu üzerinde odaklanmaktadır. Kullanıcı Arayüzü öğeleri ve iş akışları, küçük, dokunmatik veya çoklu bölümlü ekranların yönetimini ve kullanımını kolaylaştıracak şekilde kullanıcı dostu bir şekilde tasarlanmıştır.

openSUSE renk yönetimi destekli GNOME ve KDE’yi  ilk destekleyen dağıtımdır. KDE üzerinde uygulama kurulumunu kolaylaştıran Apper yazılımı ve Plasma Active tablet arayüzünü desteklenmektedir.

openSUSE Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Bölümü Başkanı Bryen Yunahsko “openSUSE 12.1 sürümü Snapper, systemd ve ownCloud gibi büyük güncellemeler içerirken, YaST zypper üzerinde yenilikler ve yeni fonksiyonlar için birçok küçük gelişmeler de yapılmıştır ve bu sadece topluluğumuzun yaptıklarıdır” ifadesini kullandıktan sonra “Biz büyük bir özgür yazılım topluluğunun omuzlarındayız bu topluluğun çabalarıyla openSUSE’nin son güncellemesinin 300.000 iyileştirmeyi içermesine hiç şaşırmam.”

openSUSE 12.1 üzerindeki tüm yenilikler ve daha fazla bilgi için www.opensuse.org/12.1 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

macos-flashback-virus

Virüs korkusu artık Apple için’de geçerli (Flashback virüsü korkusu)

Apple’nin yıllardır gururduyduğu virüs kapmaz teorisi yıkılmış gibi görünüyor. Flashback trojan olarak bilinen virüs binlerce …

20120303120047

Google’ın için ders çıkarma zamanı…

Tablet piyasasında işler giderek kızışıyor. Apple’ın iPad’i hala açık ara önde ve yakın zamana kadar …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir