Mobil işletim sistemleri pazarında son 5 yılın tablosu

 

Pazar araştırma ve analiz firmalarından NPD, akıllı telefonlarda kullanılan mobil işletim sistemlerinin 2006-2011 yılları arasında sahip oldukları pazar paylarını gösteren bir rapor yayımladı.

Bugünün penceresinden baktığımızda Android’in tartışılmaz lider olduğunu zaten bu konularla ilgili herkes biliyor. Peki geçmişte durum nasıldı acaba?

NPD-akıllı-telefon

Tablo zaten yeterince açık olduğu için ekstra not düşmeye gerek yok. Sadece araştırma yalnızca Amerika pazarını baz aldığı için Symbian’ın pazar payının düşük olduğunu belirtelim. Yoksa dünya genelinde değerlendirildiği vakit halen Android’in gerisinde 2. sırada geliyor Symbian. Ki geçtiğimiz yılın son çeyreğine kadar birincilerdi.

RIM ile Android’in tamamıyla ters istikamette gitmeleri ile hayli enteresan. RIM son 2 yılda tepetaklak düşerek %44’ten %10’a gerilerken, Android ise aynı dönemde %9’dan %53’e erişmeyi başarmış ve (en azından son 5 yılın) en yüksek pazar payına sahip işletim sistemi ünvanını eline geçirmiş.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

macos-flashback-virus

Virüs korkusu artık Apple için’de geçerli (Flashback virüsü korkusu)

Apple’nin yıllardır gururduyduğu virüs kapmaz teorisi yıkılmış gibi görünüyor. Flashback trojan olarak bilinen virüs binlerce …

20120303120047

Google’ın için ders çıkarma zamanı…

Tablet piyasasında işler giderek kızışıyor. Apple’ın iPad’i hala açık ara önde ve yakın zamana kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir