Hükümetten IPv6′ya geçiş genelgesi

İnternet IP numaralarını düzenleyen IPv4 protokolünde sayıların tükenmek üzere olması nedeniyle IPv6 protokolüne geçiş hızlandırıldı.Türkiye’deki bütün kamu kurum ve kuruluşları en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6′yı destekler hale getirecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında konuyla ilgili genelge yayımladı.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin özellikle de internetin, son yıllarda büyük bir hızla geliştiği ve yaygınlaştığı belirtilen genelgede, buna karşılık, halihazırda internet bağlantısı için dünya çapında kullanılmakta olan IPv4 adreslerinin tükendiğine dikkat çekildi. Bu soruna çözüm olarak geliştirilen IPv6 protokolünün yakın bir gelecekte internete bağlanmak için IPv4 protokolünün yerini alacağı anımsatılan genelgede, dünya çapında IPv6′ya geçiş çalışmalarının özellikle son yıllarda hız kazandığı ve internetin sürekliliğinin sağlanması ve gelişiminin devamı için IPv6′ya hazır olunması ve geçiş çalışmalarına başlanmasının önem arz ettiği vurgulandı.

 

Genelgede şu bilgelere yer verildi:

”Bu alanda dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak ülkemizde de IPv4′ten IPv6′ya geçiş çalışmalarının başlatılması gereğinden hareketle, E-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulunun 15/7/2009 tarihli ve 27 sayılı kararı ile; ülkemizde IPv6′ya geçişe ilişkin farkındalık oluşturulması, yol haritasının hazırlanması, ilgili tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde ihtiyaç duyulan tedbir ve politika önerilerinin geliştirilmesi çalışmalarını yürütmek üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu görevlendirilmiştir.

TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı çerçevesinde kabul edilen ve www.ipv6.net.tr adresinden ulaşılabilen “Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi” kapsamında “Kamu Kurum ve Kuruluşları için IPv6′ya Geçiş Planı” hazırlanmıştır. Söz konusu planın amaçları;

-İnternete sadece IPv6 adresleri ile erişmek zorunda kalacak olan kullanıcılara hizmet sunulabilmesi amacıyla, kamu kurum ve kuruluşlarının belirli bir zaman içinde hizmetlerini IPv4′ün yanı sıra IPv6′yı da destekler hale getirmeleri,

-Kamu kurum ve kuruluşlarının internet üzerinden sundukları hizmetlerde, IPv6′nın sağladığı güvenlik, verimlilik, hizmet kalitesi gibi özelliklerden faydalanmaları,

-Bilişim sektöründe Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan kurum ve kuruluşların IPv6′ya geçişinin tetiklenmesi ve ülkemizin teknoloji üreten bir ülke konumuna gelmesinin teşvik edilmesi olarak belirlenmiştir.

Bu amaçlara ulaşılması için tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerekli çalışmalar yapılacaktır. Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının geçiş planları, yürüttükleri görevlerin özel niteliği gereği kendileri tarafından belirlenecektir.”

ÜÇ AŞAMALI PLAN
Genelgeye göre, 1. Aşama olarak belirlenen 1 Ocak 2011-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında, kamu kurum ve kuruluşları 31 Mart 2011 tarihine kadar üçüncü seviye anahtarlama cihazları, yönlendirici cihazlar, güvenlik cihazları, internet üzerinden dışarıya verilen hizmetler ve bu hizmetlerin verilmesini sağlayan yazılımlar konusunda IPv6 desteğinin olup olmadığı konusunda bir envanter çıkarma çalışması yapacak.

İlgili yazılım veya donanımın faydalı kullanım ömürleri göz önünde bulundurularak IPv6 desteği bulunmayan unsurların yenilenmesi için plan yapılacak ve satın alınması öngörülen mal veya hizmetlerin finansmanı bütçe çalışmalarına dahil edilecek. Kamu kurum ve kuruluşları en geç 31 Ağustos 2012 tarihi itibariyle IPv6 adresi ve IPv6 bağlantılarını temin etmiş olacaklar. 31 Ağustos 2012′den sonra IPv6′yı desteklemeyen hiçbir ağ donanım ve yazılımına yatırım yapılmayacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, bilgi işlem personelinin IPv6′ya geçiş ve IPv6 destekli hizmetlerin verilebilmesi konusunda eğitim ihtiyaçlarını belirleyecekler, gerekli eğitimler 1 Mart 2012 tarihine kadar tamamlanacak. Kamu kurum ve kuruluşları, eğitim ihtiyaçlarını ücret mukabilinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) bünyesinde oluşturulacak “IPv6′ya Geçiş Eğitimi Merkezi”nden karşılayabilecekler. Bu eğitimin içeriği ve programı ULAKBİM tarafından belirlenecek ve duyurulacak. Genelgede ilgili eğitimin “IPv6′ya Geçiş Eğitimi Merkezi”nden alınmadığı hallerde, eğitim alınacak kuruluşun bilgisayar ağları eğitimi hususunda TS EN ISO/IEC 17024 veya ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş, “personel belgelendirme kuruluşu” olması gerektiğine dikkat çekildi.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ AŞAMA
Yol haritasına göre 2. Aşama olarak belirlenen 1 Eylül 2012-31 Aralık 2012 tarihleri arasında IPv6 bağlantısı ve adresi temin eden kamu kurum ve kuruluşları 31 Aralık 2012 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri en az bir adet hizmeti pilot uygulama olarak IPv6 destekli hale getirecekler.

Üçüncü aşama olarak belirlenen 1 Ocak 2013-31 Ağustos 2013 tarihleri arasında da söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarının en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6′yı destekler hale getirmeleri planlanıyor.

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Bilgisayar Açılılışı Sırasında Otomatik Program Aç/Kapa Ayarlama

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Windows açılışı sırasında otomatik başlayacak programların yada servislerin ayarlanmasını açıklayacağız. Bu …

Windows 10 Arama Çubuğuna Yazamama Sorunu Çözümü

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere windows tuşuna basıp anında arama yapamama sorunun çözümünü anlatacağım. İlk …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir