Exchange Server 2007 Ürün Sürümleri ve İstemci Erişim Lisansları

Exchange Server 2007 Sürümleri

Exchange Server 2007 iki sunucu sürü şeklinde sunuluyor: Standard Sürüm ve Enterprise Sürüm.

Exchange Server 2007 Standard Sürüm küçük ve orta ölçekli işletmelerin mesajlaşma ve birlikte çalışma ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Belirli sunucu rolleri veya şube ofisleri için de uygun olabilir.

Exchange Server 2007 Enterprise Sürümbüyük ölçekli şirketler için tasarlanmış olup çoklu depolama gruplarının ve veritabanlarının oluşturulmasını sağlar.

 

 

Exchange Server 2007 İstemci Erişim Lisansları(CAL)

Exchange Server 2007 iki İstemci Erişim Lisansı (CAL) sürümü şeklinde sunuluyor: Standard CAL ve Enterprise CAL.

Exchange Server Standard CAL e-posta, paylaşılan ajanda ve Outlook Web Erişimi(OWA) erişimi sunuyor. Ek olarak, BT Yöneticilerine şirketlerinin talep ettiği mesajlaşma korumasını, son kullanıcılarının istediği her yerden erişimi ve ihtiyaçları olan güvenilirliği vererek mesajlaşma sisteminin maliyet ve karmaşıklığını azaltıyor.

Exchange Server Enterprise CAL ek bir İstemci Erişim Lisansı(CAL)’dır ve her kullanıcı veya aygıt için Standard İstemci Erişim Lisansı(CAL)’nın satın alınmış olması gerekir. Exchange Server Enterprise CAL Birleşik Mesajlaşma’ya erişim ve gelişmiş uygunluk sunarken işyeri ve ana bilgisayarda virüslere ve istenmeyen e-postalara karşı koruma için de Forefront Security for Exchange Server ve Exchange Hosted Filtering sunuyor.

Sunucuya erişen her kullanıcı ve aygıt için (lisansa bağlı olarak) bir CAL gerekir. CAL’ın her iki sürümü de sunucunun her iki sürümüne karşı çalışabilir.

Aşağıdaki tablo Exchange Server Standard CAL ve Exchange Server Enterprise CAL‘da hangi özelliklerin yer aldığını gösteriyor. Son sütun ise hem Exchange Server Standard CAL’a hem de Exchange Server Enterprise CAL’a sahip olduğunuzda kullanılabilecek özellikleri gösteriyor.

* Enterprise CAL, Standard CAL üzerine alınan ek bir lisanstır. Enterprise CAL özelliklerine sahip olmak için Standard CAL’a da sahip olmak gerekir.
** Sadece Toplu Lisanslama Programı aracılığıyla sunulur, Perakende satışlarda bulunmaz

Hakkında: Mustafa HAMİT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir