Drone İHA İçin İthal Uygunluk Belgesi Alma ve Kapsam Dışı Belgesi Nasıl Alınır? Resimli Açıklama

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere İthal ettiğimiz drone için SHGM (Sivil Havacılık) tan nasıl ithal uygunluk belgesi alınır ve ne türlü evraklar gereklidir anlatmaya çalışacağım. SHGM’nin 2016 da aldığı bir kararla çeşitli terörist eylemlerde kullanılmaması ve engellemek amacıyla yurt içinde bulunan ve yurt dışından gelen droneları kayıt ltına almaya başladı.

İlk olarak dronenin SHGM kapsamına girmesi için 500 gr ağırığından yukarıda olması gereklidir. 500 gr altında olan dronelar SHGM kapsamına girmemektedir.

İlk olarak Sivil Havacılığa yazmanız gereken bir dilekçe bulunuyor. Makalenin en altında tüm dosyaların bulunduğu linkten ilgili dosyaları indirip direk çıktısını alabilirsiniz. En son evrak alma işlemi 05.04.2017 de yapıldı. Yani bilgiler güncel bilgidir.

DJI Marka bir drone ithal ediyor iseniz alttabulunan Teknik uygunluk ve teknik özellikler evraklarını çıkarmanıza gerek yoktur. Sadece Türkiyede olmayan dronelar için geçerlidir.

EVRAKLARI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İlk olarak bir dilekçe yazmamız gerekli dilekçe alttaki gibi olacak ve evraklar arasında: FR.336.docx dosyasındaki tüm evrakların çıktısını alın içerisinde dilekçede mevcut. Dilekçenin üzerini gerektiği şekilde doldurduktan sonra dilekçe üzerinde ne yapılması gerektiği yazmaktadır. dilekçe alttaki gibidir.

dilekce

Sabıka kaydını www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet şifremizle girerek oluşturabiliriz. Oluşturma esnasında evrakı ne için istediğimiz bilgilerine alttaki gibi giriş yapmamız gerekmektedir.

sabika-kaydi-olustururken-girilecekler

Sabıka kaydı örneği

sabika kaydi ornegi

Drone seri no bulunan imzalı ve kaşeli proforma fatura:

Bu işlemde bazı web sitelerdeki satıcılar ilgili faturayı göndermiyor. Bunun yerine SHGM sizden satın alma ekranını (Tarih, Saat, Fiyat gibi işlemlerin görünmesi gereklidir.) İstemektedir.

Örnek 1:

drone1

Örnek 2:

drone 2

Bu şekilde satın alma ekranlarının çıktısını ve kartınızın extresinin bir çıktısını alarak evrakların arasına ekleyin. Kart extresinde satın alma yapılan işlemin altını muhakkak çizin saat, tarih ve fiyat uyuşması gerekmektedir.

Bu yapacağınız işlemde Proforma fatura yerine geçmektedir. En son ben bu şekilde yapmıştım.

Dron’a ait teknik bilgiler bazen internette bazı cihazların detaylı bilgi ve kullanma klavuzları bulunmamaktadır. bu yüzden alttaki gibi satına ldığınız yerden cihaz bilgilerini almanız yeterli olacaktır. Bu bilgiler drone Teknik özellikleri ve kullanma klavuzu yerine geçer.

drone teknik özellikleri

Örnek 2:

drone teknik özellikleri2

İha uygunluk beyanı alttaki gibidir ve dosyalar arasında: SHT-IHA.pdf dosyasının 23. sayfasının İnsansız Hava Aracı Uygunluk Beyanı sayfasının çıktısını almanız yeterli olacaktır.

Bu evrak üzerine bildiğiniz tüm bilgileri yazın. İmalatçı kısmını boş bırakın.

iha-uygunluk

Gtip testi çıktısını evraklar arasında olduğu gibi üzerine bişey yazmadan alıp ekleyebilirsiniz.

gtip testi

Dilekçe üzerinde detaylı bilgileriniz mevcut olduğundan dilekçede belgeyi beklememek için mail adrtesinize çıktısının gönderilmesinide isteyebilirsiniz. Belgeler arasına nüfus cüzdanı fotokopisinide ekleyebilirsiniz. Bu shgm de bulunan memurun işini kolaylaştırır.

Son olarak yapmanız gereken işlem ve en önemli işlemlerden biri eğer ithal uygunluk belgesi alıyorsanız alttaki kod ile Halkbankasına 20 tl yatırmanız gerekli Drone 500gr – 25 kg arası ağırlığa sahip ise İHA0 – İHA1 kapsamına girer ve 20TL ödemeniz gerekir. Ama kapsam dışı belgesi alacaksanız bu ücreti ödemenize herek yoktur.

fiyattarifesi alttadır.

ÖNEMLİ NOT: Parayı HALKBANKASI üzerinden yatırırken drone hangi kategoriye giriyor ise onu yazdırmanız gereklidir. ÖR: DJİ Marka herhangi bir drone İHA0 – İHA1 kapsamına girer çünkü 500gr ve 25 kg ağırlıkları arasındadır. Bu drone için SHGM1426 kodunu belirterek ücret yatıranız gereklidir.

iha shgm hizmet tarifesi

SHGM ANKARA ADRESİ: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:128/A 06570 Maltepe / ANKARA

SHGM ANKARA TEL: 0(312) 203 60 95

Evrak çıktılarını göndermiş olduğum dosyalar üzerinden alınız. Bu sayede tam ve daha net çıkmış olacaktır. Bazı evrakları ve ekran görüntülerini örnek olarak gönderiyorum.

Son olarak elinize ulaşaçak olan Shgm evrağı alttadır.

ithal-uygunluk-belgesi

EVRAKLARI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bazı durumlarda sizden drone için yani 500 gr altında olan drone lar için kapsam dışı belgesi istenmektedir. PTT ile ücretsiz gelen kargo için bu belge istenmez çünkü ptt kendisi halletmektedir. Ama DHL, EMS ve UPS gibi firmalar gümrükten geçiş için bu belgeye ihtiyaç duyar. Bu belgenin alınması daha kolaydır. İlgili dilekçe ve belgeler altta bulunuyor.XXX yazan yerlere bilgileri doldurunuz.

drone kapsam disi belgesi

  1. Bir adet dilekçe (alttaki dosyayı indirip düzenlemeniz yeterli olur)
  2. Drone ile ilgili ağırlığını vs. belirten teknik özellik çıktısı ekran alıntısı.
  3. Satın alma linki veya satın alma ekran çıktısı 
  4. Nüfus cüzdanı fotokopisi.

SHGM’ye herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bu evraklarıda üstteki adrese göndermeniz yeterli olacaktır.

İLGİLİ DİLEKÇEYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Elinie ulaşacak olan evrak alttaki gibidir.

shgm-kapsam-disi-belgesi

Faydalı olması dileğiyle…

Hakkında: Mustafa HAMİT

Kontrol Ediliyor

Bilgisayar Açılılışı Sırasında Otomatik Program Aç/Kapa Ayarlama

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Windows açılışı sırasında otomatik başlayacak programların yada servislerin ayarlanmasını açıklayacağız. Bu …

Windows 10 Arama Çubuğuna Yazamama Sorunu Çözümü

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere windows tuşuna basıp anında arama yapamama sorunun çözümünü anlatacağım. İlk …

1 Yorum

  1. Makaleniz açıklayıcı yararlı anlaşılır olmuş ellerinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir